K najčastejším ochoreniam, ktoré postihuje cca 40 % svetovej populácie sa radia problémy s kŕčovými žilami. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo niekto na sebe pozoruje len ich prvotné príznaky, iného môžu trápiť v intenzívnejšom štádiu. Každopádne s odstránením tohto problému je vhodné začať čo najskôr, ideálne návštevou odborného lekára.
Faktorom ich vzniku je vek, dedičnosť, z istého hľadiska aj pohlavie, no nemalú úlohu zohráva takisto (nezdravý) životný štýl. Škodlivé je v takomto prípade sedavé zamestnanie, resp. sedavý spôsob života, ale napríklad aj nadváha, fajčenie, či nosenie tesného oblečenia a obuvi na vysokých podpätkoch.Pričom tak, ako škodí dlhé sedenie, pozor si treba dávať takisto na pravidelne dlhé státie na nohách a tieto polohy treba meniť napríklad pravidelnou rozcvičkou. Kŕčové žily http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php a ich vznik však súvisí aj s hormonálnymi zmenami, užívaním antikoncepcie a tehotenstvom, čo sú faktory, ktoré sa pochopiteľne dotýkajú žien, ktoré sú vo všeobecnosti k tomuto ochoreniu náchylnejšie.
Metličkové žilky alebo varixy na nohách považujeme za estetický problém, ale v skutočnosti ide o varovný signál súvisiaci s narušeným tokom krvi, respektíve s hromadením krvi v žilách, čoho výsledkom sú tieto „estetické vady“, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na dolných končatinách. V žilách vzniká väčší tlak, hromadí sa v nich krv, a to spôsobuje podobu kŕčových žíl viditeľných na povrchu kože.
Včasnou diagnózou však existuje niekoľko spôsobov účinnej liečby a tento stav sa dá spoľahlivo odstrániť. V opačnom prípade sa ale žily môžu zapáliť, spôsobiť kožné vredy a intenzívnejšiu bolesť.
Je vhodné zaregistrovať príznaky kŕčových žíl už v zárodku. Viditeľnejšie, respektíve citeľnejšie však budú v priebehu. V prvom štádiu sú viditeľné menšie fialové žilky na povrchu kože, čo zvykneme označovať ako „pavučiny“ na nohách. Pre vyššie štádium sú špecifické viditeľné, čiže väčšie varixy a spolu s nimi tiež väčšia bolesť, opuchy, kŕče a sfarbenie kože.