Už i len dnes, teda v deň kedy čítate tento článok, bude pravdepodobne trištvrte ľudstva online a zrejme navštívi jednu zo sociálnych sietí, akou je napríklad Facebook. Ale nielen to, internet môžeme využiť okrem sociálneho hľadiska k zábave vo forme multimédií, či k vybaveniu povinností alebo k práci. Každopádne k najpopulárnejším možnostiam využitia sa radí práve návšteva sociálnych sietí, ktoré sa snažia tieto spomenuté potreby skombinovať do jednej platformy, respektíve do jednej webovej stránky alebo aplikácie.
Čo sa týka zábavy, na sociálnych sieťach nás denne privíta množstvo komických obrázkov pozostávajúcich z fotografií alebo kresieb, ktorých protagonisti sú v emotívnej póze a pri nich je napísaný humorný text. Týmto obrázkom sa vraví meme a pokiaľ pravidelne navštevujete napr. Facebook, určite ste ich videli už minimálne 100. Väčšina sa asi zhodneme na tom, že trištvrte z nich sú skutočne komické a majú svoj osobitý humor, aký nejednému návštevníkovi vyčarí úsmev na tvári a následne tento príspevok zdieľa aj on. Ale tkzv. meme obrázky majú aj svoju druhú, temnešiu tvár- v nemálo prípadoch sú ostré a pre niekoho môžu pôsobiť urážlivo. Zväčša ide o satiru.
Ako som už naznačil, práve tieto meme sú základňou dennodenných príspevkov a zdieľaní na Facebooku, no podľa najnovších zistení má táto sociálna sieť zakročiť voči meme obrázkom, ktoré označí za nevhodné alebo skrátka za príliš drsné a vo vyššej miere urážlivé. Je to správne rozhodnutie? O tom už asi nerozhodneme, respektíve dané rozhodnutie už zrejme neovplyvníme, ale môžeme očakávať, že obsah meme obrázkov na tejto sieti sa preriedi a nejednému návštevníkovi zoberie dávku ostrého humoru. Na druhej strane to však vyzerá správne z morálneho hľadiska.
- K cenzúre týchto príspevkov správcom pomôže nový nástroj s názvom Rosetta, ktorá spracuje až miliardu obrázku denne a na základe obrázkov i textu automaticky vyhodnotí, ktoré príspevky budú zakázané.