Príprava na zimu
Ak svoju !vonkajšiu“ mačku pravidelne kŕmite, začnite jej do žrádla pridávať potraviny, ktoré obsahujú trochu viac tuku. Môžete napríklad urobiť vývar z kostí, alebo prasacej kože. ak na takéto veci nemáte čas, skúste kúpiť granuly, alebo konzervy s vyšším obsahom tuku. Mačka totiž potrebuje nabrať na váhe, aby jej v zime nebola až taká zima.
Druhou kategóriou sú ľudia, ktorí mačky žijúce vonku nekŕmia, alebo im len sem-tam niečo hodia, lebo sa spoliehajú, že sa zvieratá o seba postarajú. Veď sú to predsa lovci a na pozemku ich máte, aby lovili myši a inú háveď. Nie je to úplne najlepší prístup, ale aspoň pred zimou, by ste ich mali naozaj začať kŕmiť pravidelne.
- S týmto prikrmovaním, alebo zvýšením tuku v potrave začnite približne v novembri. Záleží to samozrejme aj od predpovede počasia. Vo všeobecnosti, by ste mali začať takto kŕmiť aspoň mesiac pred tým, ako sa zima prejaví naplno. Takto pokračujte aj počas celej zima.
Zima a úkryt
Väčšina zvierat nemá problém s chladom, pretože majú srsť a takzvanú podsadu, ktorá ich dostatočne chráni. S čím, ale problém majú je kombinácia chladu a vetra. Preto im na svojej záhrade pripravte miesto, kde sa budú pred vetrom môcť ukryť. Vpusťte ich napríklad od garáže, alebo im z dosiek zbite búdu, ktorú vysteľte senom.
Voda
Na vodu, by ste nemali zabúdať ani počas zimy. Mnohí ľudia sú presvedčení, že mačkám stačí sneh. To je ale omyl. Problémom je hlavne to, že aj keď zvieratám nalejete vodu do misky, v chlade zamrzne v priebehu hodiny, niekedy aj skôr. Navyše mačky nepijú toľko vody, ako napríklad psy. Väčšinu tekutín pre svoju existenciu získavajú z potravy, ale podotýkam, že nie z tej suchej, teda granúl. Tento problém môžete vyriešiť tak, že im vodu prilejete do žrádla. Takto budete mať istotu, že sa do nich aspoň nejaká tekutina dostala.